Centrul Tehnologii Informaționale și Comunicaționale în Educație (CTICE) în cooperare cu MEC în data de 06 septembrie 2022 a organizat seminarul online „Actualizarea datelor în anul școlar 2021 – 2022, închiderea anului și deschiderea noului an 2022 – 2023 în SIME”.
La seminar au participat responsabilii organelor locale de specialitate în domeniul învățământului (OLSDÎ) și administratorii de nivel raional/instituție al SIME din toată republica.
În cadrul seminarului s-a adus la cunoștință perioadele de completare și actualizare a etapelor de Închiderea anului școlar 2021 – 2022 și Deschiderea anului școlar 2022 – 2023. Au fost demonstrate acțiunile consecutive și corecte de completare și actualizare a datelor în etape. De asemenea au fost demonstrate noile funcționalități din SIME.
Totodată, s-au oferit răspunsuri și concretizări la întrebările și propunerile administratorilor raionali, apărute pe parcursul actualizării datelor în SIME.